Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki
Blog > Komentarze do wpisu

Czeskie wariacje
Mariusz Szczygieł
„Láska nebesk” (Audiobook)

„Láska nebesk” to zbiór felietonów największego chyba w Polsce Czechofila. Teksty te ilustrowały poszczególne pozycje z wydawanego przez Agorę cyklu literatury czeskiej. Nie są to jednak tylko zwyczajne wprowadzenia do ciekawych książek, a raczej bardzo luźne dywagacje, nierzadko w ogóle nie na temat danej powieści. Wystarczy jakiś ciekawy motyw, zdanie zapadające w pamięć, jakaś charakterystyczna postać, by stworzyć niezwykle interesujący tekst o naszych południowych sąsiadach i nie tylko o nich.

Przeczytamy tu m.in. o hemoroidach pewnego poczytnego czeskiego pisarza, o tym, że wcale nie wszyscy Czesi kochają Szwejka, dowiemy się, kiedy Czesi, a kiedy Polacy mówią sobie dzień dobry, kto trzyma w domu urny z prochami bliskich, poznamy także losy pewnego fantastycznego czeskiego bohatera, z którym jest tylko jeden mały problem, nie istnieje. Każdy z tych tekstów daje czytelnikowi do ręki kolejny element układanki, z której można składać obraz naszych południowych sąsiadów, najczęściej przyjemny i sympatyczny, co nie znaczy, że idealny. Warto poszukać w tych felietonach nie tylko portretu Czechów, ale także nas, Polaków. Niestety znajdziemy bez trudu nasze zadzieranie nosa, nasze cierpiętnictwo i mesjanizm, czyli to, czego Czesi są pozbawieni jako naród, a czego my mamy w nadmiarze.

Mariusz Szczygieł jak zwykle pisze z dużą dawką humoru, nie kryjąc nawet swojej nieustającej Czechofilii. Czuje się jego namacalną niemal radość z pisania o Czechach, radość, która udziela się czytelnikowi podczas lektury.

Książka ukazała się także w bardzo udanej wersji audio, czytanej przez samego autora, co uważam za jej ogromny pozytyw. Wprawdzie do niedawna głos Mariusza Szczygła kojarzył mi się głównie ze sławetnym niegdyś programem „Na każdy temat”, do którego wielbicieli bynajmniej nie należałam, niemniej czytanie własnych książek wychodzi mu fantastycznie. Mam wrażenie, że dzięki temu, jeszcze lepiej odczuwamy emocje samego autora, jego intencje, wyczuwamy, co go bawi, a co frustruje. Audiobook jest dodatkowo okraszony zabawną muzyką, bardzo kojarzącą się z Czechami.

Całość, choć krótka, jest niezwykle treściwa, interesująca, tryskająca czeskim humorem, celnymi spostrzeżeniami, ciekawymi sentencjami, po prostu moim zdaniem bardzo udana. Dla mnie stanowi również świetną inspirację do zgłębiania literatury czeskiej.
A teraz, zamiast się dłużej rozwodzić, po prostu zapraszam wszystkich gorąco do lektury.

Wydawnictwo Agora, 2012

poniedziałek, 03 grudnia 2012, naturegirl

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/12/28 10:48:49
czeskie wariacje Mariusza Szczygła zaciekawiaja kazdego fana czeskiej literatury. Ciekawe jak prezentowac sie beda zyski z tego roku i co wyjdzei w PIT 2013, ulgi pan redaktor Szczygiel pewnie nie daje, i mozemy liczyc na kolejna dobra pozycje ksiazkowa tego autora.
-
2013/10/15 12:02:31
Jak dla mnie kiepska ta ksazka. O wiele ciekawsze jest pis w wiadomościach

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...