Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki
niedziela, 03 czerwca 2012

Turcja jest słodka i treściwa, jak dojrzewające w słońcu owoce, jak tradycyjna, turecka chałwa, baklava, lokum, jak powszechnie pijana herbata z ogromną ilością cukru. Słodka aż po granice wytrzymałości, aż do bólu. Turcja jest gorzka, bo smutne i trudne karty ma w swojej historii, bo wielu jej mieszkańców wciąż pędzi swój gorzki żywot w słodkim kraju i tego stanu rzeczy nie zmienią nawet tureckie słodycze. O Turcji ukochanej, ale i o Turcji prawdziwej opowiada Necla Kelek w swojej książce. O wszystkim tym, o czym pisać może tylko ten, kto jest i nie jest stamtąd, kto poznał i jedną, i drugą stronę swego kraju.

piątek, 27 kwietnia 2012

Indie ciągle jeszcze kojarzą się wielu osobom przede wszystkim z feerią barw, szaleństwem zapachów i smaków, podzwanianiem biżuterii pięknych kobiet, ich zwiewnymi szatami, jednym słowem fascynuje i porywa rozpowszechniana za pośrednictwem bollywoodzkich produkcji indyjska baśń. Im więcej jednak zaczniemy czytać i drążyć temat, tym bardziej będziemy się przekonywać, że taki obraz Indii nadaje się owszem do prospektu biura podróży, ale nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Bodil Malmsten opisywała Finistere jako miejsce swojego przeznaczenia, znalazła tam swój wymarzony dom i otoczenie, w którym czuła się wyjątkowo dobrze. W „Cenie wody z Finistere” szczegółowo rozwodziła się nad tym, jak to było zamieszkać w tamtym miejscu, blisko oceanu. Jak remontowała dom, toczyła walkę z ogrodem, by przyjął wymarzony kształt. Opowiedziała o różnych rodzajach tulipanów i róż, ale i o niektórych sąsiadach, ze szczególnym uwzględnieniem niezwykle specyficznej madame C. Czy to możliwe, żeby ten wymarzony azyl tak po prostu utracić?

poniedziałek, 02 kwietnia 2012

Nie sądziłam, że jeszcze kiedyś cokolwiek napiszę o tej książce. Nie sądziłam, że odważę się choć spróbować znaleźć odpowiednie słowa i zmierzyć się z tym, co jest samym bólem, żalem, cierpieniem i niesprawiedliwością. Nie sądziłam, a jednak po upływie ponad roku od przeczytania tej powieści nagle wyłoniła się ona na powierzchnię mojej świadomości i bardzo głośno domaga się choć paru słów, właśnie dlatego, że jest tak trudna i tak bolesna.

piątek, 30 marca 2012

„Włoskie szpilki” to niezwykła książka o życiu w dwóch totalnie różnych światach, o trudnym dzieciństwie i dorastaniu, odrzuceniu, odtrąceniu, pułapkach i tajemnicach ludzkiej pamięci i o tym, jak życie człowieka może być zdeterminowane przez przeszłość, nawet tą, która zdarzyła się przed jego erą.

niedziela, 04 marca 2012

Po swoją kolejną sprawę dobrze znana już czytelnikom prawniczka Thora udaje się do szpitala psychiatrycznego. Okazuje się, że jej klient chce, by dogłębnie przyjrzała się zakończonemu już procesowi jego przyjaciela Jakoba, cierpiącego na zespół Downa, którego skazano za podpalenie ośrodka dla niepełnosprawnych. W wyniku tej tragedii 5 osób poniosło śmierć. Ocalał jedynie Jakob, który od razu stał się pierwszym podejrzanym.

niedziela, 26 lutego 2012

W kolejnej części świetnej islandzkiej serii kryminalnej, główna bohaterka – prawniczka Thora przyjmuje niecodzienną sprawę. Ma wyruszyć na Grenlandię, by ustalić, co też się stało w bazie pewnej firmy podwykonawczej, pracującej dla dużej brytyjskiej firmy górniczej. Nie da się ukryć, że wszystko wygląda dziwnie niepokojąco. Kilka miesięcy wcześniej bez śladu zniknęła tam młoda geolożka, następnie urwał się zupełnie kontakt z pozostałymi na miejscu dwoma pracownikami, wskutek czego żadna z przebywających akurat w kraju zatrudnionych tam osób nie chce wracać do pracy. Do tego wszystkiego ostatnią rzeczą, jaką udało się wydobyć z tamtejszego systemu komputerowego jest zdecydowanie przerażający film.

piątek, 17 lutego 2012

Bałkany, miejsce na ziemi całkiem niedalekie, które pod wieloma względami wydaje się tak odległe. Miejsce, gdzie wciąż można znaleźć ślady niedawnej wojny, jej twarz, jej zapach i smak. Tak wielu pielgrzymuje tam w poszukiwaniu tych pozostałości, z jakiejś niewytłumaczalnej tęsknoty za wojną, za tym, co znamy tylko z opowieści, a co nie mogło być naszym udziałem. Andrzej Stasiuk na Bałkany powraca regularnie, w miejsca, do których mało kto ma w ogóle ochotę zajrzeć. Zamiast popularnych adriatyckich kurortów wybiera zwykle miejscowości gdzie nie jest ani pięknie, ani z pozoru interesująco.

poniedziałek, 06 lutego 2012

Kiedy przyszła na świat, nie powitały jej łzy radości ani uśmiechnięte twarze szczęśliwych rodziców. Był tylko ogromny zawód matki, że nie urodziła syna, jej smutek i niechęć. Gdyby nie wielka wola życia, pewnie umarłaby porzucona przez wszystkich na palącym słońcu, gdyby nie to, że matka w końcu ją pokochała… W taki sposób swoje życie zaczyna wiele kobiet w krajach, w których ich pozycja jest bardzo niska, tak też swoje życie rozpoczęła Fawzia Koofi, mądra, inteligentna, odważna, której udało się zrobić karierę polityczną w tak nieprzychylnym kobietom kraju, jakim wciąż jeszcze jest Afganistan.

niedziela, 29 stycznia 2012

27 maja 1942 roku, dwóch młodych ludzi dokonało zamachu na znienawidzonego niemieckiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Zamachu pozornie nieudanego, a jednak zakończonego niespodziewanym sukcesem, odważnego, niemal brawurowego. Laurent Binet, po wielu latach postanowił zmierzyć się z tą historią, przybliżyć czytelnikowi to dramatyczne wydarzenie, a także całą jego genezę, otoczkę i konsekwencje.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...