Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki
niedziela, 22 stycznia 2012

Marek Kamiński jest znany przede wszystkim jako wielki polski polarnik, zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, człowiek, który odważył się także na ich zdobywanie wraz z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą. Opinia publiczna mniej wie o innych jego wyczynach np. przebyciu australijskiej pustyni Gibsona czy kajakowych wyprawach korytem Wisły. Ta książka nie opowiada jednak o żadnej konkretnej wyprawie i jej trudach, ale o czymś więcej, o tym, jak skutecznie osiągać cele, jak znosić porażki, jak marzyć i realizować swoje marzenia.

sobota, 14 stycznia 2012

Pod koniec kwietnia 1986 roku światem wstrząsnęła informacja o wybuchu w elektrowni atomowej w okolicach Czarnobyla. Do opinii publicznej docierały sprzeczne informacje, w jednych krajach siano panikę, w innych uspokajano. Tak naprawdę bardzo niewiele było jednak wiadomo o samej katastrofie i sytuacji tam na miejscu. Powód był prosty, miejsce wybuchu znajdowało się w ZSRR, za żelazną kurtyną. Autorka tej książki jest zdecydowaną przeciwniczką korzystania z energii atomowej, dziennikarką, która zapragnęła poznać prawdę o Czarnobylu, o katastrofie, ale też po prostu o zwykłych ludziach, którym przyszło opuścić skażone tereny i o tych, którzy wciąż żyją w ich pobliżu.

niedziela, 08 stycznia 2012

Dla zdecydowanej większości ludzi najważniejszym zmysłem, przekazującym informacje o otaczającym świecie, jest wzrok. Czasem jednak zdarzają się osoby, dla których inny zmysł bywa równie, o ile nie bardziej istotny. Dla Dawida Rosenbauma jest to niewątpliwie powonienie. Oczywiście, zapachy nierzadko wiążą się z doznaniami wzrokowymi czy smakowymi, nie mniej to one są tu zdecydowanie najważniejsze. Wachlarz woni jest pewnie równie bogaty jak feeria barw, a może i bogatszy, tylko przeciętny człowiek zwykle ledwie je rejestruje gdzieś na skraju swej świadomości.

niedziela, 18 grudnia 2011

Pamiętacie mocno pokomplikowaną wewnętrznie rodzinę Neshov z powieści „Ziemia kłamstw" Anne B. Ragde? Myśleliście może, że na śmierci despotycznej matki i odkryciu rodzinnej tajemnicy skończy się ta historia? Że po Bożym Narodzeniu wszyscy rozjadą się w swoje strony i będą sobie już zawsze wysyłali sympatyczne kartki na święta i urodziny? Nic bardziej mylnego, to nie koniec, to właściwie dopiero początek, bo teraz trzeba układać wszystko od nowa.

poniedziałek, 05 grudnia 2011

Od najmłodszych lat wtłacza się nam do głów heroiczny, romantyczny obraz niemieckiej okupacji w czasie II Wojny Światowej. Pokazuje się polskich bohaterów, faszystowskich wrogów, piętnuje zdrajców, chwali tych, którzy się nie ugięli. Wytwarza się w ludziach przekonanie, że w tamtym czasie, jak nigdy wcześniej, wszystko było czarne albo białe. Bez żadnych odcieni, bez zawahania, bez sytuacji niejednoznacznych i po prostu trudnych. Ta książka obala wszystkie te mity i pokazuje okupacyjny czas i żyjących wówczas ludzi w świetle zupełnie innym. Pokazuje ich takich, jakich nie pokazano nam na lekcjach historii, takich, jakimi najprawdopodobniej naprawdę byli.

środa, 30 listopada 2011

Syberia to bezkresne pustkowia, wieczna zmarzlina, nieprzenikniona tajga. To miejsce, w którym piękno natury spotyka się ze śladami ogromnego cierpienia, ze zniewoleniem, zapomnieniem, szaleństwem i poddaniem. To kraina, która jest zarazem wszystkim i niczym, fragmentem świata zawieszonym już na zawsze pomiędzy piekłem a niebem.

wtorek, 29 listopada 2011

Oto Al., a właściwie, przepraszam bardzo, Albrecht. Sympatyczny pies rasy bloodhound. Mieszka sobie w pewnym warszawskim apartamentowcu wraz ze swoją totalnie nieodpowiedzialną i nieustabilizowaną w żadnym sensie panią – Laurą. Al nie jest jakimś tam zwykłym rasowym kanapowcem, to prawdziwy erudyta, a do tego detektyw. Zna łacinę i włoski, cytuje klasyków i generalnie drżyjcie ludzie i wstydźcie się swojej ignorancji.

piątek, 18 listopada 2011

Ta książka intrygowała mnie odkąd tylko wzięłam ją do ręki. Nazwisko znanej autorki, której dotąd nie miałam okazji czytać, ciekawy tytuł, to wszystko sprawiło, że po tej powieści obiecywałam sobie wiele i zdradzę od razu na początku, że się nie zawiodłam, a recenzja niniejsza będzie zawierała same peany na cześć Yrsy Sigurdardottir!

niedziela, 06 listopada 2011

Dla wielu kobiet macierzyństwo jest rzeczą oczywistą. W końcu natura ukształtowała nas, byśmy były matkami. Reszty dokonuje zwykle wychowanie, dzięki któremu prawie każda dziewczynka bawi się w dom i lubi wozić w wózku lalki. Czasem jednak dzieje się tak, że wybory, których dokonujemy w dorosłym życiu każą się poważnie zastanowić nad tym, czy macierzyństwo jest właśnie tym, czego naprawdę pragniemy, czy jesteśmy w stanie przynajmniej je zaakceptować.

środa, 02 listopada 2011

Dzisiejsza premiera najnowszej powieści Umberto Eco stanowi niewątpliwie bardzo istotne wydarzenie literackie ostatnich miesięcy, a pewnie i całego roku. Jest to powieść obszerna, wielowątkowa, intrygująca, niepokojąca, ale przede wszystkim pozostawiająca czytelnika z ogromną ilością pytań o to, jak łatwo można sprawić, by kłamstwo stało się prawdą, jak bardzo najróżniejsze środowiska manipulują opinią publiczną i to od wielu lat, a nawet wieków i w co tak naprawdę należy wierzyć?

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...