Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki
poniedziałek, 11 marca 2013

Początek końca ich świata nastąpił 26 kwietnia 1986r. W dniu, który zaczął się jak każdy inny, a często w ogóle od innych się nie różnił. Nie wiedzieli, że od tego momentu zmieni się dla nich wszystko, że 3-dniowa ewakuacja oznacza opuszczenie na zawsze domów, zwierząt, ukochanych miejsc, że bycie tam wtedy oznacza dla wielu rychłą śmierć, dla innych życie w ogromnym cierpieniu. Jak więc, po tylu latach, modlić się za Czarnobyl i jego ofiary?

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Od lat książki czy filmy o nieudacznikach cieszą się niesłabnącą popularnością . Lubimy takich bohaterów, bo nas śmieszą, albo pozornie leczą nasze kompleksy. David Nicholls również upodobał sobie ten gatunek ludzi, i oto mamy „Dobry początek”, chociaż, nie jestem wcale pewna, czy taki dobry, w każdym razie dla samego bohatera.

poniedziałek, 03 grudnia 2012

„Láska nebesk” to zbiór felietonów największego chyba w Polsce Czechofila. Teksty te ilustrowały poszczególne pozycje z wydawanego przez Agorę cyklu literatury czeskiej. Nie są to jednak tylko zwyczajne wprowadzenia do ciekawych książek, a raczej bardzo luźne dywagacje, nierzadko w ogóle nie na temat danej powieści. Wystarczy jakiś ciekawy motyw, zdanie zapadające w pamięć, jakaś charakterystyczna postać, by stworzyć niezwykle interesujący tekst o naszych południowych sąsiadach i nie tylko o nich.

środa, 03 października 2012

„Ojcze nasz, nie mamy czego zazdrościć światu.
Nad naszym domem czuwa Partia Pracy.
Wszyscy jesteśmy sobie braćmi i siostrami.
Nawet gdy uderzy na nas morze ognia, drogie dzieci, niczego się
nie bójmy,
Nasz ojciec jest z nami.
Nie mamy czego zazdrościć światu".
Tę stylizowaną na modlitwę pieśń śpiewały i śpiewają pewnie nadal wszystkie północnokoreańskie dzieci. Uczono jej w przedszkolach i szkołach, wszystko po to, by od najmłodszych lat czynić z obywateli niewolników przekonanych, że żyją w najwspanialszym kraju świata.

poniedziałek, 10 września 2012

Tytuł tej książki przywiódł mi na myśl jakieś kolejne, tym razem chińskie „Tygrysie wzgórza” lub coś podobnego, czyli mówiąc najprościej zwykłe czytadło dla niewymagających. Na szczęście przeczytałam opis powieści, a ten bardzo mnie zainteresował. Jest to bowiem ciekawa historia o zwyczajnym, a zarazem zupełnie niezwykłym życiu w Chinach, o ubogiej wiosce, ryżowych polach, małych zapadłych miasteczkach i wielkich wspaniałych miastach, o biedzie i bogactwie, różnicach społecznych, stereotypach, ale nade wszystko o ludzkich pragnieniach i wielkiej wytrwałości w dążeniu do ich spełniania.

piątek, 31 sierpnia 2012

Jak znaleźć właściwą dla siebie religię? Większość ludzi w ogóle nie zadaje sobie tego pytania, tkwiąc całe życie w wierze swych rodziców i ich przodków. Autor tej książki jest Żydem, ale jak sam o sobie mówi głównie kulinarnym, czyli tak naprawdę niezbyt religijnym. Bóg, jaki by on nie był, nie zajmuje w jego życiu właściwie żadnego szczególnego miejsca. Borykając się jednak z nerwicą czy depresją, autor sam nie może się za bardzo zdecydować na co cierpi, a także z licznymi pytaniami swojej córki, postanawia wyruszyć na poszukiwanie odpowiedniego dla siebie boga. Rezultaty będą trudne, dziwne, a nierzadko niezwykle zabawne.

poniedziałek, 23 lipca 2012

Emma i Dexter właśnie odbierają dyplomy ukończenia studiów. Po szalonej imprezie lądują w łóżku, ale zamiast uprawiać dziki seks, rozmawiają do świtu. Dwoje kompletnie różnych ludzi, którzy kojarzyli się już wcześniej, ale nigdy dotąd nie zamienili tylu słów. Ona z głową pełną ideałów, nie najładniejsza okularnica z prowincji, która chciałaby zmienić świat. On syn bogatych rodziców, przyzwyczajony, że dostaje od życia wszystko, czego chce, wystarczy wyciągnąć rękę, nastawiony na czerpanie pełnymi garściami, wolność i niezależność. Wszystko zaczyna się 15 lipca 1988roku. Spotykamy ich potem, zawsze tego samego 15 lipca, tylko lata się zmieniają. Spotykamy by podglądać ich życie, ich przemiany, wzloty i upadki, a przede wszystkim szaloną geometrię dróg tych dwojga, które czasem się przecinają, a czasem biegną zupełnie osobno.

poniedziałek, 02 lipca 2012

Dzisiaj otrzymałam wspaniałą wiadomość. Moja recenzja wygrała konkurs na recenzję miesiąca czerwca w serwisie Lektury reportera Nagrodzony tekst mówi o książce "Słodko-gorzka ojczyzna" Necli Kelek.
Za nagrodę bardzo serdecznie dziękuję. Wiele ona dla mnie znaczy, bo ostatnio na moim blogu zbyt wiele się nie działo. Jest to oczywiście kwestia braku czasu, ale też jakoś sił na pisanie, które jednak ostatnio wracają, tym bardziej gdy widzę, że to po prawie pięciu latach wciąż jeszcze ma sens.

niedziela, 01 lipca 2012

Chiny to kraj o wielu twarzach. Intrygujący, pociągający, z niezwykle bogatą historią i dorobkiem zarówno cywilizacyjnym, jak i kulturalnym. Jest to jednak wciąż kraj komunistyczny, w którym istnieją polityczni więźniowie, cenzura, zakazane tematy. Aktualnie panuje moda na wychwalanie tego państwa i podkreślanie jego potencjału. W końcu wszyscy niemal chodzimy w chińskich ubraniach, stukamy w klawisze komputerów made in China, a na zorganizowanych wycieczkach podziwiamy wspaniałe, chińskie luksusowe hotele i centra handlowe. Niektórzy nawet twierdzą, że do Chińczyków bardzo wiele nam brakuje. Ta książka pokazuje jednak zupełnie inną twarz Chin, mniej znaną, okrutną, taką, która nie wygląda dobrze w telewizji ani na bilbordach.

sobota, 30 czerwca 2012

Osoby Adama Daniela Rotfelda nie trzeba jak sądzę nikomu przedstawiać. Jest to postać znana i powszechnie szanowana, były minister spraw zagranicznych, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, dyplomata, a przede wszystkim mądry i rozsądny człowiek. Takie zawsze miałam zdanie, a lektura tej książki tylko mnie w tym utwierdziła. „Myśli o Rosji…” to zbiór esejów i wywiadów autora. Publikowanych na przestrzeni lat Tekstów, w których poddaje on analizie nie tylko sytuację wewnętrzną Rosji, ale również jej historię, relacje z Polską i innymi państwami. Jak wskazuje sam tytuł, to nie jest jednak książka tylko i wyłącznie o Rosji.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...