Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki

Archiwum kryminalno-sensacyjne

wtorek, 29 listopada 2011

Oto Al., a właściwie, przepraszam bardzo, Albrecht. Sympatyczny pies rasy bloodhound. Mieszka sobie w pewnym warszawskim apartamentowcu wraz ze swoją totalnie nieodpowiedzialną i nieustabilizowaną w żadnym sensie panią – Laurą. Al nie jest jakimś tam zwykłym rasowym kanapowcem, to prawdziwy erudyta, a do tego detektyw. Zna łacinę i włoski, cytuje klasyków i generalnie drżyjcie ludzie i wstydźcie się swojej ignorancji.

piątek, 18 listopada 2011

Ta książka intrygowała mnie odkąd tylko wzięłam ją do ręki. Nazwisko znanej autorki, której dotąd nie miałam okazji czytać, ciekawy tytuł, to wszystko sprawiło, że po tej powieści obiecywałam sobie wiele i zdradzę od razu na początku, że się nie zawiodłam, a recenzja niniejsza będzie zawierała same peany na cześć Yrsy Sigurdardottir!

sobota, 29 października 2011

„Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska”. Tak brzmi motto tej książki, zdanie, które z każdą kolejną opisywaną sprawą staje się bardziej prawdziwe i bardziej zrozumiałe. Na co dzień bardzo łatwo jest bowiem dzielić ludzi na dobrych i złych, szafować hasłami skutecznego ścigania przestępców, zamykania ich w więzieniach, a nierzadko nawet stosowania kary śmierci. Znacznie łatwiej niż przyjrzeć się naturze ludzkiej i przyczynom tego, że niektórzy schodzą na złą drogę.

środa, 19 października 2011

Akcja „Podwójnego życia” rozgrywa się we współczesnym Londynie. Głównym bohaterem jest inspektor Belsey, kompletnie spłukany kombinator, który rozpoczyna prowadzenie sprawy zaginięcia Alexa Devereux, postaci nader tajemniczej, której właściwie nikt nie widział, choć wielu o nim słyszało. Wiadomo, że zaginiony był rosyjskim miliarderem, który niedawno osiedlił się w Wielkiej Brytanii i został przywitany z otwartymi ramionami przez środowiska związane z biznesem, ale też polityką. Wiadomo, duże pieniądze zawsze są mile widziane.

niedziela, 25 września 2011

Druga część hawańskiego cyklu Leonardo Padury rozgrywa się wiosną, podczas Wielkiego Postu, któremu towarzyszy silny wiatr. Jest to całkiem niezła oprawa dla melancholijnego porucznika Mario Conde, który będzie musiał rozwiązać sprawę zabójstwa pewnej młodej i powszechnie lubianej nauczycielki. A skoro wiosna, to musi być także nowa miłość.

środa, 07 września 2011

„Gorączka w Hawanie” to powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się na Kubie. Już samo to zachęca bardzo do czytania, bo mamy tu i intrygujący wątek śledczy, i egzotyczny karaibski klimat, z jakoś niepasującym do niego zupełnie komunizmem i jego znanymi powszechnie przywarami. Do tego głównym bohaterem jest melancholijny policjant, niespełniony pisarz, bazujący chyba bardziej na swoich odczuciach, niż na logice.

wtorek, 02 sierpnia 2011

Jak napisać dobry thriller? To pytanie z pewnością zadawało sobie i wciąż zadaje wiele osób z tego typu pisarskimi ambicjami. Sprawa tylko pozornie wydaje się łatwa, bo nie jest sztuką nafaszerować książkę zwłokami, strzelaninami czy pościgami. Sztuką jest natomiast stworzyć powieść naprawdę trzymającą w napięciu, przerażającą i fascynującą za razem.

poniedziałek, 25 lipca 2011

Kto z mieszkańców dużych miast nie marzy czasem o ucieczce od miejskiego zgiełku i pośpiechu, od zadań nie do wykonania, oczekiwań ponad miarę i życia nie do ogarnięcia? Jest to tym bardziej zrozumiałe po przeżyciu tragedii, gdy wszystko wokół przypomina o stracie i niegdysiejszym życiu. Kto jednak powiedział, że wieś musi być spokojna i wesoła, że tam wszystko jest proste a ludzie skromni i życzliwi? Kto powiedział, że istnieją na świecie miejsca jak z bajki?

niedziela, 24 lipca 2011

Wiadomo nie od dzisiaj, że wszelkiego rodzaju zamki, pałace i stare domy są świetnym tłem dla powieści kryminalnych, sprzyjają budowaniu napięcia i wszelkim tajemnicom. Oczywiście takie tło to dopiero początek, trzeba je umieć odpowiednio wykorzystać, a ja biorąc tę książkę do ręki bardzo chciałam się dowiedzieć, czy autorce się to udało.

czwartek, 30 czerwca 2011

„Niespokojny człowiek” to kolejna, ostatnia już powieść ze słynnym Kurtem Wallanderem w roli głównej. W jego życiu zaszły poważne zmiany. Przede wszystkim spełnił w końcu swoje marzenie kupując dom na wsi oraz sympatycznego labradora, z którym może chodzić na długie spacery. Mało tego, pewnego dnia dowiaduje się, że jego córka Linda związała się z Hansem - młodym finansistą i jest w ciąży. W efekcie Kurt Wallander zostaje dziadkiem małej Klary.

 
1 , 2 , 3
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...