Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki

Dział faktu

sobota, 30 kwietnia 2011

Ostatnimi czasy możemy zaobserwować dwa trendy, jeżeli chodzi o podejście do kultury państw azjatyckich, a zwłaszcza sytuacji mieszkających w nich kobiet. Efektem pierwszego z nich są straszne opowieści o tym, jak nieszczęśliwe są te kobiety, ponieważ muszą zakrywać swoje ciała, włosy, ponieważ nie mogą prowadzić samochodu i są generalnie obywatelami drugiej kategorii. Z drugiej strony coraz więcej mówi się o tolerancji, o tym, że różnice kulturowe należy szanować, i że kobietom, zwłaszcza w ogólnie krytykowanych krajach muzułmańskich, nie jest wcale tak źle, że to my, ludzie Zachodu po prostu nie rozumiemy tamtej kultury i mamy błędne o niej wyobrażenie. Autorka „Córek hańby” zabrała głos w tej dyskusji, a to, co chce nam przekazać jest wstrząsające, przerażające, ale bardzo ważne.

wtorek, 28 grudnia 2010

Urodził się w kraju o nazwie Kambodża. Jako dziecko najbardziej lubił grać w piłkę, kochał poezję romantyczną i grę na skrzypcach. Nazywał się Saloth Sar. Był człowiekiem z prowincji, który wyrwał się w daleki świat, poznał go i wrócił, by zaprowadzić nowy ład w swoim kraju, nazwanym Demokratyczną Kampuczą. Stanął na czele Czerwonych Khmerów, wydał wyrok śmierci na dawnego przyjaciela z boiska. Stał się jednym z największych zbrodniarzy XX wieku. Teraz nazywał się Pol Pot.

sobota, 04 grudnia 2010

Zbrodniarzy wojennych nazywa się często psychopatami czy też zwyrodnialcami. Powszechnie się uważa, że są to ludzie bez jakiegokolwiek moralnego kręgosłupa, pozbawieni wszelkiej wrażliwości. Kim bowiem trzeba być, żeby z zimną krwią mordować tysiące zupełnie bezbronnych cywilów, a w tym i starców, kobiety i dzieci? Kim trzeba być, żeby tak dalece dać się porwać choćby najwspanialszej ideologii?

wtorek, 21 września 2010

„Bałkany terror kultury” to lektura niezwykła, dla mnie wręcz wstrząsająca. To świadectwo wykorzystywania kultury do rzeczy, z którymi nie powinna ona mieć nigdy nic wspólnego. Wysyłania jej na wojnę przeciwko tym, którzy myślą inaczej, i przeciwko ich kulturze, a wojna, to przecież zawsze ogrom ludzkiego cierpienia i tak wiele niepotrzebnej śmierci.

niedziela, 05 września 2010

Po tę niemałych gabarytów książkę sięgnęłam w poszukiwaniu szerszej wiedzy na temat Bałkanów, które od dłuższego czasu siedzą mi w głowie i jakoś nie chcą wyjść. Widać zresztą na moim blogu, że literatura bałkańska mnie interesuje, no i zwiedzanie tego zakątka świata też, chociaż jak na razie zaliczyłam tylko Chorwację, w której się autentycznie zakochałam. Sięgając po tę lekturę chciałam się w końcu dowiedzieć, co składa się na wyobrażenia o Bałkanach i jakie one są naprawdę. Coś sobie w głowie poukładać na ten temat, oddzielić fakty od mitów i legend. Czy się to udało? I tak, i nie.

poniedziałek, 06 października 2008
piątek, 08 sierpnia 2008
piątek, 20 czerwca 2008
środa, 16 kwietnia 2008
sobota, 10 listopada 2007
 
1 , 2
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...