Recenzje książek z biblioteczki Magdaleny Szyszki

Zakątek wspomnień

niedziela, 06 listopada 2011

Dla wielu kobiet macierzyństwo jest rzeczą oczywistą. W końcu natura ukształtowała nas, byśmy były matkami. Reszty dokonuje zwykle wychowanie, dzięki któremu prawie każda dziewczynka bawi się w dom i lubi wozić w wózku lalki. Czasem jednak dzieje się tak, że wybory, których dokonujemy w dorosłym życiu każą się poważnie zastanowić nad tym, czy macierzyństwo jest właśnie tym, czego naprawdę pragniemy, czy jesteśmy w stanie przynajmniej je zaakceptować.

piątek, 07 października 2011

Miały zwykle po kilkanaście lat lub niewiele więcej. Były uczennicami, czasem studentkami. Wywodziły się z najróżniejszych społecznych warstw, z różnych części Polski. Łączył je fakt, że w ich życie, gdzieś w pół drogi pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, brutalnie wdarła się II wojna Światowa, wobec której nie chciały pozostać obojętne, i która zmieniła ich życie już na zawsze.

niedziela, 04 września 2011

Ingeborg Bachmann i Paul Celan są zwykle wymieniani jednym tchem pośród największych powojennych poetów niemieckojęzycznych. Poza pasją tworzenia połączyło ich w rzeczywistości całkiem realne uczucie, którego dowody możemy poznać sięgając po tę książkę. Jest to bowiem ich zebrana korespondencja, na którą składają się listy, telegramy, pocztówki czy kartki przekazywane, pozostawiane lub też wysyłane w różnych okolicznościach. Do tego zestawu dołączono również listy wymieniane między Ingeborg Bachmann a żoną Paula Celana oraz Celanem i Maksem Frischem, życiowym partnerem poetki.

czwartek, 23 czerwca 2011

Bieda jest w ludzkim życiu jak nieproszony i bardzo uciążliwy gość. Jak genetyczna choroba, która niestety najczęściej okazuje się nieuleczalna. Jest trudna do uchwycenia, albo wstydliwie ukrywana gdzieś pod siennikiem, spuszczająca oczy, albo uderzająca z całą mocą mediów, wyciągająca rękę i prosząca o jałmużnę. Możemy ją ignorować i udawać, że nie istnieje, możemy uspokajać swoje sumienia różnorakimi datkami, czy jednak którykolwiek z tych sposobów cokolwiek w praktyce zmienia? Czy którykolwiek z nich przybliża nas choć na krok do zrozumienia biedy?

wtorek, 14 czerwca 2011

Nadżwa pochodzi z Syrii. Wychowała się w rodzinie muzułmańskiej. W dzieciństwie przekomarzała się z braćmi, jeździła na rowerze i grała w tenisa. Można by powiedzieć, że od zwykłej nastolatki odróżniała ją jedynie konieczność noszenia długich sukienek i świadomość, że bardzo wcześnie wyjdzie za mąż. Poślubiając w wieku 15 lat swojego kuzyna Osamę nie podejrzewała, jakie życie ją czeka, ani tym bardziej, że zostanie pierwszą z wielu żon najbardziej poszukiwanego terrorysty świata, człowieka, który zgładził tysiące ludzkich istnień.

piątek, 06 maja 2011

Szanowni rodzice. Co byście zrobili, gdyby wasze nastoletnie dziecko przestało się uczyć, interesować szkołą i generalnie zaczęło stawiać absolutny bierny opór jeżeli chodzi o edukację? Dalibyście smarkaczowi szlaban na internet, telewizję, wyjścia ze znajomymi? Wyzwalibyście od nieuków, zagrozili, że będzie rowy kopał, nie mając ukończonej nawet szkoły średniej? A może po prostu stłuklibyście szczeniaka na kwaśne jabłko, żeby przemówić mu do rozumu? Chcielibyście wiedzieć, jak ten problem można rozwiązać inaczej? Przeczytajcie „Klub filmowy” i dowiedzcie się, jak to zrobił David Gilmour.

sobota, 16 kwietnia 2011

Państwo Porawscy są rodzicami Łukasza, u którego w drugiej dobie życia nastąpiło niespodziewane zatrzymanie akcji serca i choć dziecko zostało uratowane, to stało się poważnie niepełnosprawne ruchowo. Ta krótka książka jest relacją matki o walce o zdrowie i sprawność syna, ale także opowieścią o samym Łukaszu, o jego woli walki, charakterze, o nim samym, jako podmiocie, a nie przedmiocie czyichś starań i troski, i to samo w sobie wystarczająco mnie ujęło.

środa, 09 lutego 2011

Auke Kok I Dido Michielsen to para holenderskich dziennikarzy. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych adoptowali oni dwie chińskie dziewczynki, które pokochali jak własne córki i dla których stali się prawdziwymi rodzicami. W 2007r., kiedy Lisa-Xiu miała 11 lat, a Lin-Shi 9, wybrali się całą rodziną do Chin, by uświadomić dziewczynkom, skąd się wywodzą i jaki właściwie jest kraj ich pochodzenia.

środa, 07 kwietnia 2010
Jan Nowicki to jeden z bardziej znanych polskich aktorów. Wykonawca wielu niezapomnianych ról i postać zapadająca głęboko w pamięć. Kino polskie nie jest moją pasją, czasem jednak to i owo się słyszy o aktorach, czasem coś się obejrzy. Dopóki nie sięgnęłam po tę książkę byłam przekonana, że Jan Nowicki to dobrze zarabiający człowiek, który czerpie z życia pełnymi garściami. Znane jest przecież jego umiłowanie płci przeciwnej, liczne małżeństwa i jeszcze liczniejsze zdrady. Nie miałam jednak nigdy wątpliwości, że to człowiek inteligentny, a przede wszystkim, po prostu mądry, także życiowo.
środa, 21 października 2009
Siomga to „nieprzyzwoita, różowa ryba, tłusta i soczysta, miękka i pachnąca". Zdaniem autorki mało ma „w sobie z ryby, dużo więcej z człowieka. Jakby jeść ludzkie serce. Albo raczej waginę - posypaną suchą bazylią i skropioną sokiem z cytryny." To trafne porównanie, bowiem skojarzenie to jest podobno powszechne.
 
1 , 2
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
Info
Kontakt
Inne blogi literackie
Czytuję też:
Księgarnie internetowe
Portale związane z literaturą
Strony i blogi autorów
Wydawnictwa
Tagi

link do Syndykat Zbrodni w Bibliotece

Loading
statystyka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...